Nahrávam...

PROTETIKA

Korunky a mostíky

V prípade chýbajúceho zuba alebo odlomenia jeho väčšej časti Vám v našej klinike ponúkame viaceré riešenia. Korunky hermeticky uzatvoria priestor nad ďasnom a tým ochránia zvyšnú časť zubu od ďalších kazov a zápalov. Úloha koruniek nie je iba estetická, v prípade stoličiek je veľmi dôležité nahradiť chýbajúce zuby práve korunkami aby zvyšné zuby netrpeli a aby sme o ne neprišli. Príprava zuba na nasadenie korunky spočíva v jeho zbrúsení. U nás na klinike využívame brúsenie na schodík, tenká vrstva zubu sa ponechá nad ďasnom aby ochránila ďasno a zabránila do budúcnosti korunke v pohybe. Je veľmi dôležité aby boli zuby správne obrúsené. Veľmi často sa stretávame s nesprávne obrúsenými zubami a tým pacientom vznikajú zbytočné komplikácie. V prípade že treba pacientovi nahradiť chýbajúci zub alebo viac zubov mostíkom, obrúsia sa susedné zuby ktoré budú slúžiť ako piliere.

Kovokeramická korunka

Ide o kombináciu kovovej čiapočky a porcelánového plášťa. Korunka je vždy individuálne modelovaná zubným laborantom. Je možné ju využiť ako náhradu akéhokoľvek zuba či už ide o stoličky alebo predné zuby. Medzi výhody kovokeramickej korunky patrí jej výborná estetika, skvelá životnosť – aj viac ako 15 rokov a odolnosť voči pôsobeniu vonkajších vpylov ako je zafarbenie a to aj dlho po nacementovaní. Miernou nevýhodou je jej tvrdšia žuvacia plocha v porovnaní s vlastnými zubami.

Celokeramická korunka

Predstavuje estetický vrchol v súčasnej stomatoprotetike. Je vyrobená výhradne z keramických materiálov. Celokeramiká korunka je taktiež ako kovokeramická vhodná ako náhrada predných zubov aj stoličiek. Vo Vienna Dental Clinic takýto výkon trvá max 5 dní (od začiatku až po nasadenie) a je úplne bezbolestný. Nespornou výhodou celokeramických koruniek je ich vynikajúca estetika, sú na nerozoznanie od pravých zubov. Rovnako sú aj biologicky znášanlivé kedže neobsahujú žiadny kov, napriek tomu sú však veľmi pevné a trvanlivé. Oproti kovokeramickým korunkám su však o poznanie drahšie.

Fazety

Na rozdiel od koruniek ide v prípade faziet o čisto estetický efekt. Slúžia na zamaskovanie nedokonalostí predných zubov ako sú : štrbiny medzi zubami, nesprávna poloha zubov, krivé zuby alebo aj erózia skloviny. Sú to vo svojej podstate tenučké porcelánové “škrupinky“ ktoré sa nalepujú na predné zuby. Oproti korunkám majú výhodu v tom že zub na ktorý sa nasadia nie je potrebné obrusovať. Majú životnosť až 20 rokov a sú esteticky perfektné. Miernou nevýhodou je že je možné ich aplikovať iba na predné zuby.